sposoby - albo w grupach zamkniętych, albo w grupach otwartych. A czym różnią się te dwie jej odmiany?
Grupy zamknięte są ogólnie rzecz biorąc bardziej zorganizowane. W tym przypadku terapia jest zaplanowana od samego początku do końca - jej uczestnicy wiedzą dokładnie, ile odbędą spotkań i w jakim terminie oraz kiedy zakończy się cała forma terapii. Obowiązuje tutaj tzw. kontakt psychoterapeutyczny. Jest to doskonały typ terapii dla osób mocno zajętych i zapracowanych, które muszą mieć wszystko ustalone odgórnie.
Drugi typ to natomiast psychoterapia przeprowadzana w grupach otwartych. Grupy otwarte działają bez przerwy, dlatego ta terapia nie ma swojego konkretnego początku czy końca. Każdy może na nią przyjść. Nie trzeba się na nią specjalnie zapisywać czy umawiać. Niektórzy pacjenci z niej odchodzą, a inni ludzie zajmują ich miejsca, by poradzić sobie z własnymi problemami. Do niektórych z grup otwartych można dołączyć zupełnie za darmo. To świetna opcja dla osób, które nie mają pieniędzy na tradycyjną terapię.
Terapia grupowa - kiedy warto z niej skorzystać?
Czasami zdarza się, że dźwigamy zbyt wiele problemów na swoich barkach. Walczymy z uzależnieniem lub nie radzimy sobie w pracy lub w kontaktach z rodziną. Nie mamy czasu na wypoczynek i zastanowienie się nad własnymi potrzebami. Kiedy czujemy, że życie zaczyna nas przerastać, warto poszukać pomocy. Oczywiście możemy zwierzyć się bliskiej osobie, ale w wielu przypadkach najlepszym wyjściem będzie udanie się do psychologa.
Profesjonalny terapeuta pomoże nam zrozumieć i pokonać problemy. Jeszcze do niedawna psychoterapia polegała głównie na indywidualnych sesjach ze specjalistą. Obecnie coraz częściej zaleca się terapię grupową. Wszystko zależy od problemów z jakimi boryka się dany klient. Terapia grupowa to nic innego jak regularne spotkania osób, które łączą podobne doświadczenia, uzależnienia lub zaburzenia. Zaletą tego typu terapii jest pozytywne oddziaływanie grupy na daną jednostkę. Uczestnicząca w niej osoba otrzymuje wsparcie od pozostałych członków. Dodatkowo czuje się akceptowana i rozumiana, ponieważ inne osoby mają za sobą podobne doświadczenia. Z tego względu terapię grupową wykorzystuje się często w leczeniu uzależnień i zaburzeń odżywiania. Osoby mające problemy w kontaktach z innymi ludźmi lub z panowaniem nad gniewem również wiele z niej wyniosą.
Kiedy warto udać się na psychoterapię?
Życie coraz bardziej zaczyna nas wszystkich przerastać. Widzimy, że świat się zmienia i to na gorsze, czasami nie mogąc sobie z tym poradzić. Mamy coraz więcej problemów i coraz mniej rzeczy nas cieszy. A jeśli ta zwykła czysta radość w naszym życiu już w ogóle nie występuje, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z fachowej pomocy terapeutycznej. Bardzo możliwe, że to psychoterapia pozwoli nam wrócić na dobre tory i odnaleźć sens bytu.
Ta niemożność odnalezienia szczęścia w życiu jest jednym z głównych powodów korzystania z psychoterapii. Pomoże nam ona jednak także w innych przypadkach. Jeżeli bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że mieliśmy bardzo trudne dzieciństwo i nie do końca je przepracowaliśmy, wręcz powinniśmy zrobić to z osobą z zewnątrz, która pomoże nam zaakceptować pewne sprawy. Niektóre fobie także wymagają leczenia. Terapia grupowa pozwoli nam uporać się m.in. z lękiem przed nawiązywaniem relacji, gdyż wymusi na nas kontakt z drugim człowiekiem, a jednocześnie zrobi to na tyle spokojnie, abyśmy sami nie musieli przez to cierpieć. Terapeuci to też bardzo wyrozumiali psycholodzy, którzy zawsze z chęcią nas wysłuchają. Jeżeli więc nie mamy do kogo udać się ze swoim problemem, może warto zapisać się właśnie na psychoterapię.
Profesjonalna psychoterapia pomoże stanąć na nogi osobom w depresji
Jeżeli czujemy, że zaczynamy tracić kontrolę nad naszym życiem, funkcjonujemy coraz gorzej, coraz częściej mamy depresyjne myśli oraz brak ochoty do działania, to wszystko jest znakiem, że pora już odwiedzić dobrego psychoterapeutę. Absolutnie nie należy się takiej pomocy wstydzić, bo jest to fachowiec jak każdy inny lekarz, a nie jest też żadnym powodem do wstydu, że od czasu do czasu, na pewnym etapie naszego życia, możemy potrzebować profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Takie psycholog, co prawda nie rozwiąże za nas naszych problemów, ale nauczy nas odpowiednio stawiać im czoła i wtłoczy w nas siłę do codziennego działania.
Jeżeli chodzi o szeroko pojętą terapię psychiczną ze strony profesjonalnego psychologa, to taka terapia może mieć formę albo osobistą, jako psychoterapia indywidualna, ale może być to także terapia grupowa, prowadzona w towarzystwie innych osób. Terapia indywidualna zazwyczaj sprawdza się w przypadku osób wyjątkowo nieśmiałych, które dodatkowo mają wielki problem z mówieniem o swoich kłopotach i odczuwają duży wstyd. Terapia grupowa z kolei skupia się na grupach osób z podobnymi problemami, a jej zadaniem jest ukazanie każdej osobie oddzielnie, że nie jest sama w sytuacji, w której się znalazła.